EN YÜKSEK SES ne kadar şiddetli olabilir?

Modern kültür ve sanatta çok büyük bir etkiye sahip olan bu tabloyu daha önce mutlaka görmüşsünüzdür. Norveçli ressam Edvard Munch tarafından 1893 yılında yapılmış. Tablonun adı çığlık. Yani bir insanın çıkarabileceği en güçlü ses!
Bir insanın çıkarabileceği... Peki herhangi bir nesnenin çıkarabileceği en güçlü ses nasıl bir şeydir acaba? Aslına bakarsanız bu tablonun yapılmasından 10 yıl önce, 1883’te yaşayan insanlar böyle bir ses duydular. Kaydedilmiş tarihin en yüksek sesini...
O yıl Krakatoa volkanı patladı. Bir adayı tümüyle yok etti. İçinden püskürttüğü lavlar, saatte 100 km hızla gökyüzünde 40 km yükseğe kadar ulaştı ve 36.000 kişinin ölümüne yol açtı. Ama bu patlama sadece yakın çevresini değil dünyanın çok çok uzak noktalarını bile etkiledi. Patlama sırasında meydana gelen ses dalgalarının şiddeti o kadar yüksekti ki 64 km açıktaki bazı denizcilerin kulak zarları yırtıldı.
Ses 5000 km uzaktaki Afrika kıyılarından bile duyuldu. Bu o kadar uzun bir mesafe ki patlama Kuzey Kutbu’nda meydana gelseydi, İstanbul dahil tüm Avrupa kentlerinde duyulurdu. Krakatoa volkanının bulunduğu noktada oluşan ses, “ses” tanımının sınırlarına ulaşmıştı.
Sesin şiddeti desibel birimiyle ifade ediliyor. Cep telefonunuza indirebileceğiniz ücretsiz uygulamalarla bile etrafınızdaki seslerin şiddetini ölçebilirsiniz. Mesela ben oldukça sessiz bir ortamda sayılırım. Eğer hiç ses duyulmasaydı 0 db olacakken böyle sessiz bir ortamda 20-30 db ölçebiliyoruz. Fısıltılı konuşma ya da hafif horlama 30 db’ken evinizdeki sessiz eşyalar 40 db civarında ses çıkarıyor. Yağmurun çıkardığı ses 50 db’ken biz insanlar normal bir konuşmada 60 db’lik ses çıkarıyoruz. Arabalar (tabi elektrikli olmayanlar) 70 db, kamyonlar 80 db gücünde ses kaynakları. Bu seviyeden sonra çıkan sesler insanlar için zararlı kabul ediliyor. O yüzden gürültülü mekanlarda, çok yoğun trafikte uzun süreler kalmak sadece psikolojik olarak değil biyolojik olarak da zararlı.
Bu desibel ölçeği lineer değil logaritmik. Yani böyle onar onar arttığına bakmayın. Her 10 db’lik artışta biz sesi iki kat güçlenmiş gibi algılıyoruz. Dolayısıyla bir arabanın çıkardığı sese göre 10 db daha az ses çıkarsak da bizim için bu yarı yarıya daha az şiddetli gibi oluyor. Bu şiddetin seviyesi önemli, çünkü bizim iletişim kurmamızı sağlıyor.
Ses dediğimiz şey temelde moleküllerin titreşimi sonucunda oluşur. Ben sizinle şu anda molekülleri titreştirerek anlaşıyorum. Birisiyle konuşurken şu süreci aklınıza getirin. Beyninizin bir düşüncesi var. Bu düşünceyi basınç dalgalarına dönüştürüyor. Ciğerleriniz hava gönderiyor, ses tellerinizi titreştiriyorsunuz ve ağzınızı, dilinizi, hava sizin vücudunuzu terk ederken tam olarak doğru şekillerde hareket ettiriyorsunuz. Tüm bunlar etrafınızda yüksek ve düşük basınçlı alanlar oluşturuyor. Biz göremiyoruz ama dalgalı bir denizi hayal edin. Dalgalar, mors kodu gibi bir mesaj taşıyor. Havadaki bu kodlanmış mesaj dalga dalga yayılıyor. Saatte 1234 km hızla. Evet sesin havadaki yayılım hızı bu ve akılda tutması en kolay birimlerden biri: 1, 2, 3, 4... Saatte 1234 km. İşte ağzınızdan bu hızla çevredeki tüm havaya yayılan ses dalgalarının bir kısmı arkadaşınızın kulağına ulaşıyor ve oradaki kulak zarını titreştiriyor. Kulak zarının titreşimleri, üç küçük kemik yoluyla küçük bir sıvı kesesi içine iletiliyor. Daha sonra bu dalga bilgisi elektriksel uyarılara dönüştürülüyor ve beyne gönderiliyor. Tüm bunlar saniyenin sekizde biri kadar bir sürede gerçekleşiyor.
Biz belli şiddetteki dalgalar yardımıyla birbirimizi anlıyoruz. Eğer konuşmak yerine çığlık atarsak 60 db yerine 100-110 db ses çıkartabileceğimizden karşımızdakine hiç dokunmadan ona fiziksel olarak zarar verebilme potansiyelimiz var. Konserlerde bu ses şiddeti daha da yükseliyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en gürültülü müzik grubu Deep Purple. 1972’de Londra’da verdikleri bir konserde 117 db’lik sesle izleyicilerden üç kişinin baygınlık geçirmesine sebep olmuşlar. 2009’da Kiss grubunun Kanada’da verdiği bir konserde 136 db’e çıkılmış ve sadece konsere gidenler değil çevredeki pek çok yerdeki insanların kulaklarında hasar meydana gelmiş. Çünkü 136 db insanın ağrı eşiğinin üstünde kabul ediliyor. Bir jet motorunun çıkardığı ses bu güçte.
Jet motoru demişken, NASA’nın Florida’daki fırlatma rampalarında neden böyle havuzlar yapıldığını biliyor musunuz? Çünkü insan eliyle yapılmış en gürültülü araçlardan biri roketler. Fırlatma esnasında öylesine yüksek ses çıkartıyorlar ki ateşlemeden hemen önce bu havuz bir kaç saniyede suyla dolduruluyor. Akustik dalgalardan roket motorlarının etkilenmemesi için... Çünkü o esnada motorlardan 160 db’in üzerinde ses çıkıyor. Dünyanın en güçlü roketlerinden Satürn 5 fırlatılırken 100 metre uzaktan 170 db ses şiddeti ölçümlenmiş. Karakatoa patladığında 100 metreden değil 100 milden yani yaklaşık 160 km uzaktan 170 db şiddetinde ses işitildiği tahmin ediliyor!

Yüklə

Baxış
1,590,822

Şərh

 • azdrink.info/main/video/aY-u2KGizoh6kmM

  Babamiçin BabaBabamiçin Baba14 dəqiqə əvvəl
 • BEŞIKTAŞ 2008 DESİBEL REKORU>

  Shenron EditsShenron Edits42 dəqiqə əvvəl
 • Yürüyen bir kedinin patisinden çıkan ses 👍. 🐈👈

  Şahin ÖzkanŞahin ÖzkanSaat əvvəl
 • Sadece 10 yaşındayım ama seni izlemeye bayılıyorum Barış Abi.

  Mehlika ÖzdenMehlika Özden7 saat əvvəl
 • Ben 500. Desibel ses çıkartırmıyım bilmiyom

  RIDVAN BAŞARANRIDVAN BAŞARAN21 saat əvvəl
 • Barış bey, tarihin bir döneminde Çin' de iki tane güneş görüldüğüne dair bazı bilgiler var. Elbette optik bir ilüzyon ama kaynağı hala tam olarak açıklanamadı. Bu konu hakkında da bir video yapabilir misiniz?

  Ordu MilletOrdu MilletGün əvvəl
 • Sol taraftaki 2 insan silüeti var onlar sağır mı kulak falan tıkamamışlar

  Murat GökMurat Gök2 gün əvvəl
 • Saat 3 te yere düşürdüğün suluk kadar sesli olacağını sanmıyorum

  Ad bulamadımAd bulamadım3 gün əvvəl
 • son sahnede altıma sıçmasam iyidi

  TamimemolitorTamimemolitor3 gün əvvəl
 • Artık Ceza Gibi Holocaust Söyleyebilcez .d

  PasarowPasarow3 gün əvvəl
 • Papciğ rehlamı çıkıp duru

  MequrainMequrain4 gün əvvəl
 • Nesnelerin çıkaracağı en güçlü ses mi Tabiki cok fazladır bence

  Sanem KorkmazSanem Korkmaz4 gün əvvəl
 • Kardeşimin ağlama sesi>>>>>>>>>>>>>>evrendeki bütün sesler

  Mustafa GuvenMustafa Guven5 gün əvvəl
 • Mola yerin de tuvalete girince çıkan sese ne demeli. O kadar öksür suyu aç ama gel gör ki 🤦🏻‍♂️😂😂

  Arda KULOĞLUArda KULOĞLU5 gün əvvəl
 • Lukas diye yutuber efsabevi cıkartır sa daha yüksek ses cıkarıyo

  emir kartal doganemir kartal dogan5 gün əvvəl
 • Kardeşim oyun oynarken çıkardığı tüm kumanda sesleri > evrendeki tüm sesler*

  ʜᴏɴᴇʏᴋɪssᴇs 💤ʜᴏɴᴇʏᴋɪssᴇs 💤6 gün əvvəl
 • Goku ssj 3 oluyordur kesin 😂😂😂🤣

  Mehmet ŞimşekMehmet Şimşek6 gün əvvəl
 • Bu gösterilen çığlık tablosunu görünce sadece benim mi içim ürperiyor.

  Nurten DemirNurten Demir7 gün əvvəl
 • peki balonun gıcırdaması kaç desibel acaba bilen yazsın öğrenmek istiyom

  Kerem HanciogluKerem Hancioglu8 gün əvvəl
 • 200db bir insanı öldürebilir aynı scp 498 gibi isterseniz bakın

  Kerem HanciogluKerem Hancioglu8 gün əvvəl
 • bu videoyu izlerken psikolojik olarak kulağımın ağrıması

  vol de mortvol de mort8 gün əvvəl
 • 0:19 huemrage bizdede rengar var

  sıradan birisıradan biri8 gün əvvəl
 • !!!!!HUAWEİ VE İZOLY SATIN ALMAYINIZ PARA TUZAĞI!!!!!

  Efe Can ÖzcanEfe Can Özcan8 gün əvvəl
 • Gece yatmadan önce gizlice telefona bakarken %1 lik ses > evrendeki bütün sesler

  Ecrin GündoğanEcrin Gündoğan8 gün əvvəl
  • @Kerem Hancioglu "Şaka amaçlı" hiç başka yorumları okumadın mı?

   Ecrin GündoğanEcrin Gündoğan8 gün əvvəl
  • yoo evrendeki tek ses değil bir yerde geceyken bir yerdede gündüz olunca herkes konuşmuyormu?

   Kerem HanciogluKerem Hancioglu8 gün əvvəl
 • düşünsenize tam o sırada bi adam o dağa tırmanıyomuş eğer afrikadan bile duyulduysa o adam artık başka bi boyuta falan geçmişdir yane ÖSLAODKAÖSLDKASMÖDOASKDÖLAS

  XB3roYTXB3roYT9 gün əvvəl
 • Acaba Sesin - Bi Kutpu Varmı Örnek: + - / Büyük Küçük / Tatlı Ekşi , Gibi

  NoThing2Lose CANERNoThing2Lose CANER9 gün əvvəl
 • Abi geçen gün kulaklık takmış oyun oynuyodum silahlı oyun oyun bug a girdi ateş ettim silahın sesi yok 10 saniye sonra tüm sesler aynı anda bi geldi ödüm koptu yarım saat kafam ağrıdı

  kedi işte ne bakıyonkedi işte ne bakıyon9 gün əvvəl
 • Sınavda telefonunun çalması> evrendeki bütün sesler

  No NameNo Name10 gün əvvəl
  • Survivor izliyorsanız güncel adres kanalındaki topluluk kısmından poyraz'a oy atar mısınız 💞

   Gizli İnsanGizli İnsan8 gün əvvəl
 • 2:15 uygulama adı ne

  Bilge DemirciBilge Demirci10 gün əvvəl
 • sondaki titreşimde ne öyle hazırlıksız yakalandım xddd kulaklarım çınladı asdasd

  Burak LoLBurak LoL10 gün əvvəl
 • Sonunda gülmekten yarıldımsjsjsjsj

  Irem YamanIrem Yaman11 gün əvvəl
 • Videoda ki sese iyice odaklandıktan sonra aniden gelen sesin ürkütücü olması 😂

  Zeynep Can GülZeynep Can Gül11 gün əvvəl
 • Yıllar geçse de amacımdan vazgeçmedim, hala her videonun altına bu mesajı bırakıyorum. Uzun zamandır bir çok kez mail olarak attım, yorum olarak öne çıkarmak istedim fakat ulaşamayacağını ve okumak için bir fırsat bulamayacağını düşündüm her zaman. Bu tabuyu yıkıp pozitif auram ile bu maili ( aynı zamanda yorumu) yazıyorum. Biliyorum yoğun mail kutusundan bu maili göremeyeceksin. Videolarının altına kopyala yapıştır yaparak bunu göstermek isteyeceğim. Bu videoların altında da öne çıkamayacak bir yazı olacak ama olsun bir umut. Bir oyun düşün ki müziği, atmosferi, alt metin konusundaki başarılı planlanan evreni ve diyalogları ile sanatsal bir başyapıt, hikayesinin barındırdığı teknolojik gelişmişlik ve ‘kişi’ nin tam anlamı ile gelecek yıllarda bize gösterdiği gerçek teknolojik sonucunu çok güzel yansıtsın ve aynı zamanda eski yunan mitolojisinde felsefeciler tarafından Tanrı sıfatı ile bilinen ‘’Elohim’’ in oyunda bulunan evren üzerindeki tasarımı ( sırası ile Yunan, Mısır ve Roma mitolojisi içerisinde sanatsal olguları ile geçen bir evren ) ve oyunun genel olarak bitirilmesi için gereken tasarım çözümleri ile bu oyun tam olarak Barış Özcan youtube kanalına hitap ediyor ! Üretilmiş ve sanatsal anlamda tasarlanmış bu oyun tam anlamı ile video games dünyasında bir başyapıt. Bu fikri edinebilmek için bahsettiğim oyunun yorumlarını okumak bile yeterli. Kimisi oyunu oynarken gecenin bir yarısı ayağa kalkıp oyunu alkışladığını yazmış kimisi bir oyun değil de bir sanatçının elinden çıkmış ritüel olarak tanımlamış. Bu maili size ve kanalına ulaştırabilmek için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. İnsanlarımızın sanat, tasarım ve teknolojinin her kırıntısına kadar felsefi boyutlarda sunulduğu bu oyunu oynamasa bile ne olduğunu ve konusu ile ilgili en ufak bir bilgi sahibi olmasını isterim. Gençliğimizin bu tarz hikayelere ihtiyacı olduğu kanısındayım. Ben Gökhan Kınay ( sosyal ağlarda: zibidingenyengen ) Bütün hayatımın varoluş amacını ve benliğimi sorgulamamı sağlayan bu başyapıtı sizin ile paylaşmaktan onur duyuyorum ! Mükemmel bir insan olmaya lütfen her zaman devam et Barış abi. Oyunun ismi: The Talos Principle

  Gökhan KınayGökhan Kınay11 gün əvvəl
 • Burada kayıtlar altında olsun :) Ses silahı üretilecek bu fikir güzel bisey

  Ensar GözalıcıEnsar Gözalıcı12 gün əvvəl
 • Uygulama adı ne ??

  arda Soytürkarda Soytürk12 gün əvvəl
 • Yorumları okuduktan sonra kahkaha sesim > evrendeki bütün sesler skajhjbdljkhajghfğl

  Senem ÖZÇELİKSenem ÖZÇELİK12 gün əvvəl
 • Suur sesi acaba kac desibel

  ahmet canahmet can12 gün əvvəl
 • Uyurken etraftan gelen sesler rüyama giriyor konu ile alakasız ama bir anı bırakayım dedim

  Johnny JoestarJohnny Joestar12 gün əvvəl
 • DB ölçen uygulamanın adı ne?

  Wings of Space TrWings of Space Tr12 gün əvvəl
  • İyi ki 1883 de hayatta değildik

   Wings of Space TrWings of Space Tr12 gün əvvəl
 • kulaklıkla dinleyip sesi full açan kardeşim sende hoşgeldin bende seni bekliyordum

  Aybuke SezginAybuke Sezgin13 gün əvvəl
 • Sesten gõzlerim kõr oldu kardes

  Sukru KaraSukru Kara13 gün əvvəl
 • Sesle yok edilen kavimler var ordan örnek verseydiñ

  Murat YildizMurat Yildiz13 gün əvvəl
 • Qaqa o məmədağa deyil?😂

  Orxan HaciyevOrxan Haciyev13 gün əvvəl
 • Doğal bir ses olmasına şaşırdım şimdide buna şaşırmamın anlamını sorguluyorum , bence gerek yok sorun kendini açıklıyor...

  Tuba OsmanogluTuba Osmanoglu14 gün əvvəl
 • Her zamanki gibi gene çok güzel bir video. Sadece birkaç ufak düzeltme yapmak isterim. Desibel (dB) bir birim değildir. Sesin şiddeti de dB olarak ifade edilmez. Ses basıncının birimi Pascal (Pa)'dır (genellikle). Ses basıncı, kıyaslamasal kolaylık adına logaritmik skala ile gösterilir. Desibel ses basıncı, standartlarda kabul edilen belirli sabit bir referans değere göre, ölçülen ses basıncının normalize edilmesinin logaritması alınarak bulunur. Yani logaritmik bir skalandırma metodudur. 20 mikro pascal'lık ses basıncı 0 desibele eşit olup insan kulağı duyma alt eşik noktası olarak kabul edilir. Desibel skalası, her türlü büyüklük için kullanılabilir. Örneğin ivme, kuvvet vb.. Newton dB, veya g dB şeklide skalalandırılabilinir.

  Okan TandoganOkan Tandogan14 gün əvvəl
 • Sondaki ses benim kulağımdan devamlı gelen ses ( kulak çınlaması, tinitus )

  Logosuz2763Logosuz276314 gün əvvəl
 • bir de 5:42 şu sahneye geçince o kadar gerginmişim ki demek ki o sıra da çocuğu görür görmez ödüm patladı.

  Berat Baki HamamcıBerat Baki Hamamcı15 gün əvvəl
 • Hz. Salih'e inanmayanlara da Allah çoook yüksek bi sesle azap göndermiş. Belki de en yüksek ses odur fakat onu bunun gibi kanıtlayan bişey olmadığı için en yükseği bu kabul edilmesi normal. Ama bence tarihte duyulan en yüksek ses odur. Zaten bunda insanların kulak zarı yırtılıyo vs. fakat benim söylediğimde insanlar direk ölüyo.

  Berat Baki HamamcıBerat Baki Hamamcı15 gün əvvəl
 • Abi ders yerine seni izlesek daha şey öğreniriz

  Arda gamingArda gaming16 gün əvvəl
 • BİLGİ VİDEOSU MU KORKU VİDEOSU MU BELLİ DEĞİL DXNWBWMDBCSMHFVR

  pROaMopROaMo16 gün əvvəl
 • Abi sen Harvard Üniversitesinden mi mezun oldun?

  oyun canavarıoyun canavarı16 gün əvvəl
 • 10:29 dayanamadım durdurdum. abi sen naptın ya canım acıyo

  Turkhish AviationTurkhish Aviation17 gün əvvəl
 • Teşekkürler abi

  Ömer Cebrail KurtoğluÖmer Cebrail Kurtoğlu17 gün əvvəl
 • Kulaklık kullanıyordum ve son kısımda sağır oluyorum sandım...

  Elif BozdağElif Bozdağ17 gün əvvəl
 • Her videoda,her anlattigin; beni Allaha daha da yaklastiriyor...

  BordorlandBordorland18 gün əvvəl
 • Teen Wolf'u izleyenler bilir, en yüksek ses bi ölüm perisi olan Lydia'nın çığlığı jsjsjsjjsj

  Ayşe CelileAyşe Celile19 gün əvvəl
 • Yükseklikle şiddet farklı şeyler barış bey

  LoL MontagesLoL Montages19 gün əvvəl
 • Allahu Teala herşeyi ölçülü ve mükemmel yaratmıştır. Elhamdülillah. Nasil şükredelim..

  Gülşah YılmazGülşah Yılmaz19 gün əvvəl
 • Gece 2 de yere bardak düşürürüm İşte en yüksek ses

  Elif Naz AltınerElif Naz Altıner20 gün əvvəl
 • Video yu yükses ses ile dinliyordum ve 5. Dakika da bir çocuk çıktı ağızı açık bir şekilde Eyfa dedim Allah tan reklam çıktı ve çığlık i duymamış oldum :)

  Kaan jKaan j20 gün əvvəl
 • çok gereksiz bir soru ama lol oyniyomusun

  A1m_fenixA1m_fenix20 gün əvvəl
 • Evrendeki en alçak ses Canlı derste hoca soru sorunca herkesin mikrofonunu kapatıp cevap vermemesidir

  PambukliPambukli21 gün əvvəl
 • 10:20 kulaklık takan için 5dk saygı duruşu

  shadowXTRCosmoxshadowXTRCosmox21 gün əvvəl
 • Asla Gece uyurken kulağıma gelen fısıltılar kadar yüksek olamaz. 😊 Schzophren.

  Mustafa YaldızsalMustafa Yaldızsal21 gün əvvəl
 • Atom bombası patlaladı

  fatih yüreklifatih yürekli21 gün əvvəl
 • Yatak başlığının arkası yok ve bir milim hareket edince çıkan ses

  Save RalphSave Ralph22 gün əvvəl
 • Biwgi

  Jdjfj DmdmdmJdjfj Dmdmdm22 gün əvvəl
 • Bence en yüksek ses sessizliktir🤷‍♀️

  beren Nehirberen Nehir22 gün əvvəl
 • Abi senden bir isteğim var hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ile ilgili bir video yapar mısın 🎀 #saveralph

  Tuana YeniayTuana Yeniay22 gün əvvəl
 • Abi soba niye jump scare koydun ya

  Kaan ArtugKaan Artug22 gün əvvəl
 • Son ses sinirimi bozdu tşk

  ZHR AvacadoZHR Avacado22 gün əvvəl
 • Kulaklik takanlara elfatiha

  Hanife BiyikHanife Biyik22 gün əvvəl
 • film izlerken cipsin çıkardığı ses > dünyadaki tüm sesler

  drkdrk22 gün əvvəl
 • Öğretmen dersten 3 dk düştüğündeki sesler > Diğer tüm sesler

  Salim GöksuSalim Göksu23 gün əvvəl
 • sondaki sesten dolayı kulağım zarar gördü sondaki sesi dinlemeyin

  eymen yusufeymen yusuf23 gün əvvəl
 • Sabah annemin beni uyandırmak için ismimi bas bas bağırması > evrendeki bütün sesler

  ElixirElixir23 gün əvvəl
 • Heumrage gruba katıldı

  Egehan Talha AçıkgözEgehan Talha Açıkgöz23 gün əvvəl
 • ALLAH'IN İNSAN VÜCUDUNDA YARATTIGI MUHTEŞEM DÜZEN İŞTE BUNLAR PEKİ ALLAHIN YARATTIĞI BU MUHTEŞEM DÜZENDEN BAHSEDİPTE ALLAH'IMIZI HİÇ ANMAMAK İŞTE BUDA İNSANOĞLUNUN NE KADAR NANKÖR OLDUĞUNUN İSPATI

  RAHAT KANALRAHAT KANAL23 gün əvvəl
  • @Arown O sesi kulağı yaratan Allah değilmi O'nun adını anmıycazda kimin adını anıcaz???

   RAHAT KANALRAHAT KANAL18 gün əvvəl
  • Nankörlükle ne alakası var şimdi sesden kulaktan bahsediyoruz diye Allah ın adını anmak zorundamıyız bu kadar abartmayın bence

   ArownArown19 gün əvvəl
 • Ben bu patlamayı duymuştum süper volkanik patlama olarak biliniyo şu ana kadar evrende sadece 1 kere gerçekleşmiş ve insanların nesli neredeyse tükenecekmiş

  Benim DünyamBenim Dünyam23 gün əvvəl
 • ses çok yüksektir diye sesi kısa bne

  nisanisa23 gün əvvəl
 • NYGMA çılık resminin sırrını çözdü

  DADAŞDADAŞ23 gün əvvəl
 • Mükemmelsin abi ❤️👍👍🌷

  Bilal ÇorumBilal Çorum24 gün əvvəl
 • İzlerken Arkamda Ne Var Hiç Bilmiyorum?

  Serseri Mayın :DSerseri Mayın :D24 gün əvvəl
 • İzlerken bi benmi sesi kıstım

  HR FΟΔLHR FΟΔL24 gün əvvəl
 • Gök gürültüsü veya şimşeklerin çıkardığı yüksek sesler için birşey demediniz!. Veya bununla ilgili herhangi bir ölçüm yapılmışmıdır!.

  Serhat AltunSerhat Altun24 gün əvvəl
 • abi yanakların sincap gibi

  Zmrlcvk@gmail.com ÇevikZmrlcvk@gmail.com Çevik24 gün əvvəl
 • çok bilgilendirici videolar çekiyosun

  iyın domatesi kıyıniyın domatesi kıyın24 gün əvvəl
 • Kulak içerisinde ki sıvı kendi etrafınızda uzun süre dönüp durunca dönmeye devam ediyor ve başınız dönüyor peki biz o sırada neden ses duymuyoruz

  MUHAMMED EMİR YILDIRIMMUHAMMED EMİR YILDIRIM24 gün əvvəl
 • Her hangi bir babanın hapşırması>Evrendeki tüm sesler

  Youtube AdamYoutube Adam24 gün əvvəl
 • Sesle helak olan kavim geldi aklıma. 🤔o olabilirmi acaba

  Gözde PolatGözde Polat24 gün əvvəl
 • 10 000 km uzaklıkta n duyulduğu na inanmıyorum

  Serhat ÇetinerSerhat Çetiner25 gün əvvəl
 • azdrink.info/main/video/jI_Wm4qooqiEgqI....

  TR MORFENTR MORFEN25 gün əvvəl
 • Sadece "konuşma" eylemindeki şu düzene, olaylar dizisine bakıldığında bile bunu bir yapanın olduğu görülür. Bu işler bu kadar ahenkli olduğuna göre asla tesadüfi olamaz.

  roadofsunnahroadofsunnah25 gün əvvəl
 • kulam gitti lan

  taha karakaştaha karakaş25 gün əvvəl
 • ses uygulamasinin adi nedir acaba tsk.

  İsmail Savaşİsmail Savaş25 gün əvvəl
 • Abi niye kimseyi takmiyon yorum atanları felan bi begeni bi yorum atsan keske

  Koray M*Koray M*25 gün əvvəl
 • Misafirliğe kalmaya gittiğimizde gece kapıyı açarkan çıkan ses kadar deildir

  Gökhan SayınGökhan Sayın25 gün əvvəl
 • Aga şu portreden korkan tek benmiyim

  SilentSilent25 gün əvvəl
 • 1,4 dislike çamaşır makineleri 😂😂😂😂😂

  sakin birgünsakin birgün25 gün əvvəl
 • Kulaklık takanlar için saygı duruşu 😅😅

  DEAD ŞAİQDEAD ŞAİQ25 gün əvvəl